Бекап, снапшот та реплікація: що це і в чому різниця

Навчання

Автор: GigaCloud

02.05.2022

Якщо у вас у кишені лежить смартфон, а на столі стоїть ноутбук, ви, як мінімум, чули про те, що потрібно захищати дані. Починаючи фотографіями з відпустки та закінчуючи даними з CRM. Ймовірно, ви чули і про термін резервна копія (простіше кажучи ― бекап).

Розповідаємо, що таке резервне копіювання, чим воно відрізняється від інших методів захисту даних ― снапшота та реплікації, і який з них вибрати.


Що таке резервне копіювання

Резервне копіювання (backup copy) ― це копіювання та архівування даних для відновлення вихідної версії після їх втрати внаслідок DDoS-атаки, крадіжки, вірусу або людської помилки.

За потреби можна створювати резервні копії файлів, документів, баз даних, операційних систем, дисків, віртуальних машин. Копіювання може здійснюватися безперервно або за розкладом (наприклад, вночі). Зазвичай під час запуску бекапів налаштовують графік, за яким відбувається частота зняття копій. Ці копії найчастіше зберігаються в іншому місці, ніж оригінальні дані, що робить їх ідеальними для відновлення після форс-мажору.

Види резервного копіювання:

  • Повний бекап. Це створення резервної копії всіх даних: файлів, журналів налаштувань системи тощо. Це ресурсомісткий процес, тому бізнес виконує його тоді, коли він не може завадити роботі програм та сервісів. Тобто вночі, після робочого дня чи у вихідні.
  • Інкрементальний бекап. Копіюються лише ті файли, які змінювалися з останнього бекапіювання. Це займає менше часу та місця у сховищі. Але перед інкрементальним бекапіюванням спочатку створюється повний бекап, а потім накладаються інкременти.
  • Диференціальний бекап. Копіюються всі файли, які змінювалися з останнього повного бекапу. В цьому випадку дані відновлюються швидше, ніж при інкрементальному, але резервні копії займають багато місця у сховищі. Що потрібно обов'язково враховувати.


Види бекапів

Резервні копії, що зберігаються, ще називають точками відновлення. Як правило, для оптимізації місця сховища використовують комбінований варіант з одним повним бекапом та декількома інкрементами. При запуску бекапіювання адмін сам визначає необхідну кількість точок та частоту їхнього оновлення. Таким чином визначається тижневий, місячний чи навіть річний бекап. Більшість програмного забезпечення для резервного копіювання використовують технологію дедуплікації ― усунення надлишкових копій інформації, що дозволяє істотно зменшити обсяг необхідного сховища.

Бекапи потрібно правильно зберігати. Є правило «3-2-1», яке говорить, що необхідно зберігати три копії даних на двох різних носіях і одну на іншому майданчику, наприклад у хмарі. Щоб бізнес міг зберігати бекапи у хмарі, оператор GigaCloud використовує технологію віртуалізації VMware та спеціальне програмне забезпечення Veeam Backup & Replication. Це програмне забезпечення допомагає робити резервні копії в локальні сховища, хмарні репозиторії та інші носії. І дозволяє використовувати прогресивні технології для резервування ― дедуплікацію та шифрування даних.

Головними цілями використання резервного копіювання є забезпечення повної безпеки даних та їхнього зберігання. Резервне копіювання дозволяє зберігати повну копію даних в іншому місці. Так всі дані можна відновити з нуля у разі повної відмови системи або фізичного знищення серверів, хакерської атаки або людської помилки.Що таке снапшот

Снапшот (snapshot) ― це технологія створення миттєвого «знімка» файлової системи, віртуальної машини або сервера у певний момент часу з усіма даними, які там є. «Знімки» складаються в основному з метаданих, що визначають стан інформації, тому не є її повною копією. Вони не можуть зберігатись ніде, крім локального сервера або віртуальної машини, де були створені. Саме снапшот є основою для створення бекапу чи репліки.

Їх найчастіше використовують для підстрахування під час тестування нової програми або програмного забезпечення, не порушуючи звичних робочих процесів. Якщо помилка сталася, снапшот дозволяє швидко «відкотитися» на попередній стан системи перед внесенням змін. «Знімки» призначені для короткострокового зберігання. Коли місце у сховищі закінчується, нові снапшоти перезаписують старі. Тривалість життя одного снапшота не має перевищувати 72 години. Снапшот ― це не повноцінний дублікат інформації, і якщо з якихось причин вона виявиться повністю знищеною, то snapshot її не відновить.Різниця між резервним копіюванням та снапшотом


Backup Snapshot
1 Може зберігатися будь-де:

локальні сховища, хмарні репозиторії та інші носії.

Може зберігатися лише у тому місці,
де знаходяться вихідні дані.
2 Може відрізнятися залежно від часу початку та
закінчення резервного копіювання.
Це «фотографія» сервера в цей період.
3 Створення бекапу ― тривалий процес, і для
завершення процедури може знадобитися багато часу.
Створення снапшота займає дуже мало часу.
4 Резервні копії ― це автономні копії даних.
Користувач може налаштовувати різні плани
резервного копіювання, враховуючи свої потреби та
специфіку роботи сервісів та програм.
Снапшот ― не бекап. Але може використовуватися як частина
процесу переміщення даних у файл
резервного копіювання і потім видаляється.
5 Резервне копіювання містить файли. Снапшот містить лише записи про зміни з моменту останнього запуску.
6 При відновленні з бекапу можна вибирати потрібний
стан файлів, зафіксований в різні моменти
часу зі збережених точок відновлення.
При відновленні зі снапшота завжди повертається
попередній стан системи, зафіксований на момент знімка.
7 Тривалість процесу відновлення може залежати від
розташування резервної копії, швидкості інтернет-з'єднання та
використовуваних технологій, таких як шифрування та стиснення копії.
Процес відновлення займає менше часу з огляду на
знаходження знімка безпосередньо на дисках
сервера або ВМ, а також відсутності архівування та стиснення.


Що таке реплікація

Реплікація ― це спосіб створення копій образів віртуальних машин, а також їхніх даних та перенесення з одного сервера на інший для забезпечення того, щоб вся інформація залишалася ідентичною в режимі реального часу. Репліка ― це фактично покращена версія снапшота, яка бере його за основу, але технічно реалізована набагато складніше. Реплікація дозволяє відтворювати точний аналог вихідного джерела, який буде готовий до роботи на іншому майданчику. Вона зводить до мінімуму ризик зупинення роботи сервісів, а також втрати або пошкодження даних. Також вона знімає питання падіння продуктивності вихідної системи, оскільки репліки зберігаються на окремому сервері у вимкненому стані.

Реплікація використовується для аварійного відновлення та створення резервного майданчика. Якщо говорити про реплікацію у розрізі хмарного середовища, то репліка — точна копія не запущеної віртуальної машини, яка періодично синхронізується з вихідною. Частоту синхронізації встановлює користувач, як значення RPO (Recovery Point Objective). Воно позначає час у минулому, до якого відновлюються дані. Репліка ніколи не стискається і не шифрується, щоб її запуск займав якнайменше часу. Це значення називають RTO (Recovery Time Objective). У разі форс-мажору, коли вихідна віртуальна машина виходить з ладу, користувач переключається на репліку у хмарі. І жодного простою.

Аварійне відновлення та реплікація у хмару GigaCloud реалізується за допомогою сервісу DRaaS (Disaster Recovery as a Service), побудованого з використанням програмних рішень Veeam Cloud Connect та VMware Cloud Availability.Різниця між резервним копіюванням та реплікацією


Backup Replication
1 Служить для зберігання даних та має вигляд файлу з копією інформації на диску. Точна копія ВМ. Крім інформації на диску містить дані про конфігурацію ВМ і встановлених на ній додатків.
2 При використанні резервного копіювання на відновлення даних витрачається
від 5 хвилин до декількох годин, це залежить від розміру самого бекапу, його розташування та швидкості інтернет-каналу.
Реплікація дозволяє переключитися на резервну ВМ та продовжити роботу через 5-20 хвилин.
3 Фокусується на гранулярному відновленні та відновленні відповідності, наприклад, довгостроковому архівуванні записів компанії. Зосереджена на аварійному відновленні робочої віртуальної машини та сервісу на ній.
4 Використовується для захисту всіх даних підприємства. Використовується для критично важливих сервісів, які завжди мають бути у робочому стані.
5 Відносно недорогий спосіб уникнути повної втрати даних. Служить для забезпечення постійної доступності бізнес-додатків та процесів навіть після збою. Дорожча в налаштуванні та обслуговуванні.
6 Показники RPO і RTO залежать від кількості точок відновлення, що зберігаються, і використовуваного стиснення і шифрування файлу. Має більш ефективні показники RTO та RPO, що обумовлено частою синхронізацією, а також відсутністю стиснення та шифрування.


І головна відмінність бекапу від реплікації ― різне призначення. Перший сервіс служить для захисту даних, другий для аварійного відновлення. Так, він теж захищає інформацію, але використовувати його тільки для цього буде нерозумно.

Метод резервування даних у хмару зазвичай залежить від бюджету компанії, а також від того, які RTO (Recovery Time Objective) та RPO (Recovery Point Objective) потрібні компанії та визначені у її плані BC (Business Continuity) або DR (Disaster Recovery).

subscribe

Підписатись на новини

Залиште свій Email, и будьте завжди в курсі свіжих новин!